Aktuality

Oznámenie o externých aktivitách analytikov INEKO

Peter Goliaš spolupracuje od septembra 2019 s politickou frakciou Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR) v Európskom parlamente a tiež s europoslancom Eugenom Jurzycom, ktorý je členom tejto frakcie za stranu Sloboda a solidarita (SAS). Témou spolupráce v období september až december 2019 je príprava analytických podkladov týkajúcich sa hodnoty za peniaze v environmentálnych politikách Európskej únie.

Dátum: 21.11.19Oznámenie o externých aktivitách analytikov INEKO

Vzdelaní a politicky zorientovaní mladí ľudia dokážu prevziať štafetu študentov z roku 1989

Dejiny i naša skúsenosť nám ukazujú, že práve demokracia je najlepším základom pre vybudovanie a udržanie dobrej spoločnosti, v ktorej čo najviac ľudí môže žiť v slobode a v materiálnom zabezpečení. Demokracia však potrebuje demokraticky zmýšľajúcich, uvedomelých a vzdelaných občanov, potrebuje učiteľov a rodičov, ktorí odovzdajú mladým ľuďom hodnoty ako sloboda, pravda, statočnosť a naučia ich usilovať sa o vlastné, ale aj spoločné dobro.

Dátum: 15.11.19Vzdelaní a politicky zorientovaní mladí ľudia dokážu prevziať štafetu študentov z roku 1989

Slovensko a postoje strán k európskym výzvam

Peter Goliaš diskutoval (cca od 30. minúty), ako politické strany reagujú na výzvy starnutia obyvateľstva, digitalizácie a klimatických zmien. Okrem iného povedal:

  • Dopady starnutia obyvateľstva, digitalizácie/automatizácie aj klimatických zmien budú niečo stáť a čím bohatší budeme, tým ľahšie sa s nimi budeme vedieť vyrovnať alebo im predchádzať. Pre budúcu prosperitu je kľúčová:
    • kvalita demokracie (právny štát, nízka korupcia – najvyššia priorita pre všetkých okrem SNS; kvalitou v tejto oblasti vyniká program PS-SPOLU),
    • kvalita vzdelávania (najvyššia priorita pre všetkých okrem ĽSNS a SNS) a
    • kvalita podnikateľského prostredia – aby sa oplatilo vytvárať pridanú hodnotu (podrobné opatrenia v programe SAS, čiastočne Za ľudí).
  • Tak, ako vznikli analytické centrá na rôznych ministerstvách, mali by vzniknúť aj v politických stranách. Bez lepších analytických podkladov k identifikácii a efektívnemu riešeniu kľúčových problémov, a bez výpočtu dopadov opatrení na verejné financie hrozí, že politici budú len opakovať „vnímané“ problémy bez znalosti, či sa zlepšujeme alebo zhoršujeme, koľko stojí riešenie problémov, aké sú alternatívy.
  • Slovensko potrebuje nezávislý prepočet dopadov volebných programov na verejné financie. Vhodné nástroje aj know-how na také prepočty má Rada pre rozpočtovú zodpovednosť. Bez prepočtov bude pretrvávať sklon strán k populizmu vo forme záplavy opatrení s významným dopadom na verejné financie, ktoré kvôli nedostatku zdrojov nebudú môcť byť realizované, alebo prispejú k neúnosnému zvyšovaniu verejného dlhu. V aktuálnych programoch v tomto smere vyniká strana SME Rodina a čiastočne aj OĽANO, najmä čo sa týka opatrení v rodinnej a sociálnej politike.
  • Slovensko ani EÚ svet pred klimatickými zmenami nezachránia. Emisie skleníkových plynov sa u nás dlhodobo znižujú. Naopak emisie rastú v krajinách ako Čína a India a ak tu nedôjde k zmene, bude sa svet naďalej otepľovať. Napriek tomu má význam ísť príkladom a vymáhať znižovanie emisií aj cez obchodnú politiku, keďže vyspelý svet dováža z krajín s vysokými emisiami množstvo produktov s vysokou uhlíkovou stopou.

PS1: SMER a KDH program zatiaľ nezverejnili ani nedodali podklady pre konferenciu.
PS2: Peter Goliaš spolupracuje s Eugenom Jurzycom, europoslancom za SAS, pri príprave podkladov na hodnotenie a ovplyvňovanie environmentálnych politík EÚ.

Dátum: 14.11.19Slovensko a postoje strán k európskym výzvam

Sú úrady odolné rôznym „kočnerom“? (podcast)

Sú inštitúcie na Slovensku nezávislé? Nakoľko môžu do ich práce a výstupov smerom k verejnosti hovoriť politici, vplyvní ľudia či finančné skupiny? To sú otázky, ktoré otvára čerstvý rebríček nezávislosti vybranej dvadsiatky inštitúcií u nás.

V podcaste sa dozviete napríklad:

  • prečo sú nezávislé inštitúcie kľúčovou podmienkou pre dobré fungovanie demokracie
  • prečo Rada pre rozpočtovú zodpovednosť skončila na prvom mieste a Finančné riaditeľstvo na poslednom
  • ako ovplyvnilo nezávislosť Národnej banky Slovenska menovanie Petra Kažimíra do funkcie guvernéra
  • či vysoké umiestnenie v rebríčku garantuje, že inštitúcia nebude zneužitá politickou mocou
  • ako sa dá posilniť nezávislosť jednotlivých inštitúcií a aké sú šance na implementáciu našich odporúčaní

Dátum: 6.11.19Sú úrady odolné rôznym „kočnerom“? (podcast)

Víťazom v rebríčku nezávislosti je Rada pre rozpočtovú zodpovednosť

Pozrite si nové hodnotenie nezávislosti kontrolných, regulačných a justičných inštitúcií. Okrem aktualizácie údajov pribudlo hodnotenie politickej minulosti čelných predstaviteľov a tiež právne zakotvenie inštitúcií.
V aktualizovanom hodnotení nezávislosti kľúčových kontrolných, regulačných a justičných orgánov sa na prvom mieste umiestnila Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ). Tá oproti predošlému hodnoteniu inštitútu INEKO odskočila od Národnej banky Slovenska (NBS), ktorá sa teraz umiestnila na druhom mieste.

Dátum: 30.10.19Víťazom v rebríčku nezávislosti je Rada pre rozpočtovú zodpovednosť

← Staršie články Novšie články →

Podporovatelia

  • Coop Jednota
  • Dôvera, zdravotná poisťovňa
  • GENAS Asociácia pre generické a biosimilárne lieky
  • Msquare s.r.o.
  • Posam spol. s r.o.
  • Union zdravotná poisťovňa