Aktuality

Hosť v štúdiu: P. Goliaš o riziku starnutia populácie

Peter Goliaš v TA3 komentoval varovanie agentúry Moody´s pred starnutím obyvateľstva v krajinách V4. Okrem iného kritizoval vyjadrenia predsedu parlamentu Andreja Danka v rozhovore pre HN zo 16. mája, podľa ktorých je “hlúpe” držať verejný dlh pod 50 % HDP a mali by sme ísť na “európskych” 80 % HDP, čo by vláde umožnilo viac investovať. Predovšetkým žiadna “európska” hranica verejného dlhu neexistuje. Nemecko svoj dlh znižuje k 55 %, Švédsko k 30 % a napríklad Francúzsko a Španielsko sú blízko 100 %, čo by ale rozhodne nemalo byť našim vzorom.

Ak sa chceme pripraviť na starnutie obyvateľstva, mali by sme využiť terajšie dobré časy na zníženie verejného dlhu. Súčasne by sme mali efektívnejšie vyberať dane a míňať verejné zdroje, integrovať rómsku populáciu, zvyšovať transparentnosť a investovať do vzdelávania. Ak sa nám to nepodarí, ostanú už len horšie riešenia ako napríklad zvyšovanie daní či znižovanie výdavkov vrátane tých na starobné dôchodky. Čiastočným riešením môže byť aj otvorenie hraníc imigrantom predovšetkým z kultúrne blízkych krajín.

Dátum: 20.05.19Hosť v štúdiu: P. Goliaš o riziku starnutia populácie

Oznámenie o pôsobení Petra Goliaša v Rade pre rozpočet Trnavského samosprávneho kraja

Peter Goliaš pôsobí od apríla 2019 ako člen Rady pre rozpočet Trnavského samosprávneho kraja. Úlohou rady je pravidelne vypracovať stanovisko k návrhu rozpočtu ako aj k záverečnému účtu kraja. V tejto funkcii Peter Goliaš odporúča najmä zlepšiť prehľadnosť zverejňovaných dokumentov s dôrazom na najdôležitejšie informácie, ako aj posilniť programové rozpočtovanie prostredníctvom aktualizácie cieľov tak, aby viac vypovedali o výsledkoch, teda najmä o kvalite/dostupnosti verejných služieb. Za uvedenú činnosť poberá Peter Goliaš odmenu vo výške približne 500 eur za stanovisko.

Dátum: 30.04.19Oznámenie o pôsobení Petra Goliaša v Rade pre rozpočet Trnavského samosprávneho kraja

Podcast Za volantom: Rozhovor s Jánom Kovalčíkom

Vypočujte si rozhovor s analytikom INEKO Jánom Kovalčíkom pre podcast denníka SME o doprave k súvislostiam zastavenia výstavby úseku D1 s tunelom Višňové.

Dátum: 25.04.19Podcast Za volantom: Rozhovor s Jánom Kovalčíkom

Slovensko nie je pripravené na starnutie obyvateľstva

Medzi hlavné výzvy patrí stabilizácia dôchodkového systému po prijatí ústavných stropov na dôchodkový vek, ako aj stabilizácia systému dlhodobej starostlivosti o ľudí odkázaných na pomoc.
Kombinácia starnúceho obyvateľstva, ústavných stropov na dôchodkový vek a nižšieho potenciálu na rast zamestnanosti ohrozuje dlhodobú stabilitu verejných financií. Podľa aktuálnych prognóz Európskej komisie stúpne podiel ľudí vo veku 65 rokov a viac na počte ľudí vo veku 15-64 rokov z 20 % v roku 2016 na 60 % v roku 2060. To vytvorí finančný tlak na dôchodkový systém, zdravotníctvo aj systém dlhodobej starostlivosti o starších a nevládnych ľudí. Pre udržateľné verejné financie potrebovalo Slovensko už aj bez ústavných stropov na dôchodkový vek okamžite prijať opatrenia v objeme 1,09 % HDP, čiže 927 miliónov eur v cenách roku 2017. Po zavedení stropov môže ich potreba stúpnuť na dvojnásobok.

Dátum: 16.04.19Slovensko nie je pripravené na starnutie obyvateľstva

Peter Goliaš o dôchodkovom strope a jeho vplyve na ekonomiku

Dôchodkový strop znamená, že muži budú na zaslúžený odpočinok odchádzať vo veku 64 rokov. Ženy pôjdu ešte skôr, závisieť to bude od toho, koľko detí vychovajú. Tieto zmeny boli témou dnešného seminára, ktorý organizoval Inštitút INEKO a Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku.

Dátum: 16.04.19Peter Goliaš o dôchodkovom strope a jeho vplyve na ekonomiku

← Staršie články Novšie články →

Podporovatelia

  • Coop Jednota
  • Dôvera, zdravotná poisťovňa
  • GENAS Asociácia pre generické a biosimilárne lieky
  • Msquare s.r.o.
  • Posam spol. s r.o.
  • Union zdravotná poisťovňa